Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile za nie zapłacisz?

Często deweloperzy reklamują się hasłem „wykończenia mieszkania pod klucz”. W rzeczywistości jednak każdy to pojęcie może rozumieć inaczej. Dlatego czasem lepiej zdecydować się na zamówienie ekipy samemu.

Szczecin, Warszawa, Wrocław – jaki jest koszt mieszkań pod klucz?

Deweloperzy wiedzą, że większość osób w Krakowie czy Wrocławiu woli mieszkanie pod klucz od tego, które samemu trzeba wykończyć. Kupującym wydaje się, że dzięki temu zyskują spokój i unikają męczącego remontu. W rzeczywistości jednak bywa, że tracą na takim rozwiązaniu. Poniżej kilka rzeczy, które warto rozważyć przy okazji kupowania mieszkania u dewelopera:

  1. Kupno mieszkania wykończonego pod klucz u dewelopera może, ale nie musi być korzystne. Często firmy zajmujące się sprzedażą mieszkań podwyższają ich cenę, wiedząc, że kupujący są skłonni dopłacić za wykończenie. Osobie spoza branży trudno ocenić realną wartość pomalowanych ścian czy zamontowanych parkietów. Warto oglądać mieszkanie z kimś, kto ma fachową wiedzę i potrafi to obliczyć. Być może okaże się, że taniej będzie kupić lokal w stanie surowym i samemu zrobić remont.
  2. Gotowe mieszkanie to brak kontroli nad komponentami – większość deweloperów lubi podkreślać szlachetność użytych materiałów. Jednak aby wiedzieć, jak jest w rzeczywistości, musiałbyś zobaczyć faktury za konkretne elementy wyposażenia. Jeśli zależy Ci na naprawdę wysokim standardzie, lepiej zdecydować się na remont samemu.
  3. Mieszkanie uniwersalne czy skrojone na miarę? Niektórzy chcą się szybko wprowadzić i nie zależy im na konkretnych kafelkach czy podłogach. Inni jednak i tak od razu po wprowadzeniu się je zerwą, bo chcą mieć mieszkanie urządzone „po swojemu”. W takim wypadku dopłacanie za wykończenie pod klucz mija się z celem. Lepiej wybrać stan surowy. Ułatwi to ekipie pracę i znacznie zmniejszy koszty. Pewne rzeczy będzie też wówczas widać jak na dłoni (stan ścian czy podłoża łatwiej ocenisz, gdy nie będą ich zakrywały płytki).

Dla kogo wykończenie pod klucz?

We Wrocławiu czy Poznaniu ceny wykończenia mieszkań będą się od siebie mocno różniły, nie mówiąc o mniejszych miasteczkach (szczególnie tych na wschodzie kraju). Warto korzystać z pomocy lokalnych ekip. Konkurują one ceną i lepiej potrafią odgadnąć życzenia właścicieli mieszkań niż międzynarodowy deweloper, którego wszystkie lokale od Malagi po Wrocław są identyczne. Samodzielne wykańczanie pod klucz z zaufaną ekipą pozwala zrealizować własne pomysły i urządzić idealny pokój dla dziecka czy kuchnię. Poza tym to rozwiązanie dla wymagających, którzy nie chcą żyć tak samo, jak wszyscy sąsiedzi.

Niektórzy jednak będą woleli mieszkanie takie, jakie zaplanuje deweloper. Dotyczy to osób, które nie mają dużych wymagań – chcą się jak najszybciej wprowadzić, a kolor ścian czy rodzaj blatów to dla nich kwestie drugorzędne. Również ci, którzy kupują najdroższe mieszkania wykończone szlachetnymi materiałami, szczególnie jeśli myślą o najmie, nie zawsze decydują się na osobne wykończenie. Pozostali jednak najczęściej muszą poprawić to, czego nie dopilnował deweloper, by komfortowo mieszkać w swoim mieszkaniu.