Wykończenie mieszkania – jak to zrobić?

Urządzanie mieszkania to jeden z przyjemniejszych elementów zakupu własnego lokum. W końcu możemy stworzyć przestrzeń, która będzie odpowiadała naszym potrzebom, będzie praktyczna i wygodna do mieszkania. Co więcej, jej wystrój będzie zgodny z naszym gustem. Wykończenie mieszkania to jednak także spore wyzwanie, poza miłymi aspektami, takimi jak wybieranie dodatków czy innych elementów zdobniczych. Podczas urządzania mieszkania czeka nas przeprawa z fachowcami, którzy często nie dotrzymują terminów, czekanie na zamówienia ze specjalistycznych sklepów oraz wiele innych niezapowiedzianych sytuacji, które pojawiają się podczas remontu.

Od czego zacząć?

Od pomieszczeń, które wymagają najwięcej pracy. Mowa oczywiście o łazience i kuchni. Urządzając łazienkę, musimy wybrać odpowiednie płytki, rozplanować układ pomieszczenia, dopasować toaletę, umywalkę oraz zdecydować między wannną lub prysznicem. Urządzając łazienkę, jednocześnie możemy zająć się kuchnią. Tam czeka nas również sporo pracy. Poza wyborem podłóg, najważniejszą kwestią są szafki, ważne, aby były pojemne i praktyczne oraz mieściły wszystko, pozwalając na zachowanie porządku. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w meblach kuchennych i pomogą w aranżacji tego wnętrza. Tutaj również czeka nas wiele decyzji, poza kolorem i materiałem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wszystkie sprzęty chcemy mieć zabudowane, czy też lodówka, zmywarka i piekarnik mają być wolnostojące. Kiedy uporaliśmy się już z remontem kuchni i łazienki, większość „ciężkich prac” mamy już za sobą. Kolejnym etapem jest położenie podłogi na całej powierzchni mieszkania. W zależności od upodobań możemy wybrać podłogi drewniane lub panele. Naturalne drewno wiąże się z wyższymi kosztami, natomiast wybierając panele dobrej jakości, mamy pewność, że parkiet będzie niemal niezniszczalny, a do tego prosty w pielęgnacji.

Kuchnia i łazienka gotowa – co dalej?

Wszystko zależy od metrażu naszego nowego lokum oraz stanu w jakim dostaliśmy mieszkanie od dewelopera. Czasmi mieszkania są już pomalowane białą farbą, jednak jeśli oczekujesz w swoim domu innych kolorów, czas na malowanie. Sprawna ekipa powinna się uporać z tym zadaniem w przeciągu tygodnia. Ostatni etap urządzania to już czysta przyjemność, wybór lamp, mebli, dywanów, szafek i dodatków to najmniej stresujące zajęcie. Pozostaje tylko przetransportować wszystko ze sklepów, przywiercić lub poustawiać w odpowiednie miejsce… i możemy się wprowadzać!