Wykończenie kuchni – jakie materiały wybrać?

Wymarzona kuchnia powinna być nie tylko estetyczna, ale też funkcjonalna i trwała. To, czy pomieszczenie posłuży przez lata w nienagannym stanie, w dużym stopniu zależy od zakupionych materiałów wykończeniowych. Czym kierować się przy wyborze?

Podłoga nie do zdarcia

Do kuchni zagląda się często, a przy okazji gotowania jest ona narażona na zachlapanie. Podłoga musi być łatwa do czyszczenia i odporna na tworzenie się nieestetycznych przetarć i rys. Zwyczajne panele dość szybko ulegają zniszczeniu, podobnie jak drewniany parkiet, który pod wpływem wilgoci może pęcznieć. Decydując się na tego typu wykończenie, postaw na najbardziej twarde, najlepiej egzotyczne deski albo panele o wysokiej klasie ścieralności. Najpopularniejszym wyborem są jednak płytki ceramiczne lub gres. Niezwykle elegancki i odporny na uszkodzenia, ale również bardzo kosztowny, jest granit.

Zmywalne ściany

Wybierając farbę do ścian kuchennych, nie kieruj się tylko kolorem. Sięgnij po puszki z napisami plamoodporna lub zmywalna. Możliwość dokładnego wytarcia śladu z sosu pomidorowego z białej powierzchni jest nie do przecenienia. Kilka lat temu na rynku pojawiły się specjalne farby tablicowe, po których można rysować kredą – jest to rozwiązanie ciekawe, proste do zastosowania i niedrogie. Co więcej, pod tablicówkę można zastosować warstwę farby magnetycznej, która umożliwia przyczepianie magnesów. Miejsca szczególnie narażone na zachlapanie, takie jak powierzchnia nad zlewozmywakiem i kuchenką, zabezpiecz dodatkowo innym materiałem. Obecnie rynek oferuje wiele różnych rozwiązań. Panele z hartowanego szkła to możliwość wstawienia wzoru albo zdjęcia według indywidualnego pomysłu. Równie praktyczne są kafelki ceramiczne lub szklane, a także gres porcelanowy.

Modne wykończenie mebli

Pięknym, ponadczasowym wykończeniem mebli kuchennych jest fornir, czyli okleina z cienkich płatów drewnianych. To rozwiązanie wiąże się niestety ze sporymi kosztami. Zupełnie inny, nowoczesny efekt daje pokrycie płyt MDF lakierem RAL. Nieograniczona ilość kolorów, a także możliwość wyboru pomiędzy matem, półmatem lub połyskiem, daje ogromne pole do popisu pod względem aranżacji. Przy ograniczonym budżecie postaw na laminat, który jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości, odporny na podwyższoną wilgoć i temperaturę. Bogata oferta faktur i barw tego typu frontów również pozwala na wykonanie mebli skrojonych na miarę . Pamiętaj, że jasne i odbijające światło powierzchnie optycznie powiększają pomieszczenie, dlatego warto je zastosować w kuchni o niewielkim metrażu.