Remont mieszkania w bloku – co warto wiedzieć?

Remont mieszkania w bloku stanowi nie lada wyzwanie. Musimy wziąć uwagę nie tylko na rozkład pomieszczeń, na który nie mamy praktycznie wpływu, ale również na ograniczenia stawiane na przykład przez spółdzielnię mieszkaniową. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujemy mieszkanie w bloku z rynku wtórnego i nie do końca podoba nam się sposób jego wykończenia przez poprzednich właścicieli. Jak zatem przeprowadzić remont mieszkania w bloku, abyśmy byli w pełni zadowoleni z efektu końcowego?

Po pierwsze zastanów się jaki efekt chcesz osiągnąć i czy możesz to zrobić

Na początku musisz zastanowić się, czy zależy Tobie tylko na ogólnym odświeżeniu wyglądy mieszkania, czy na diametralnej zmianie. O ile w przypadku pokojów nie ma to większego znaczenia, w przypadku kuchni i łazienki już tak. Po pierwsze nie mamy raczej wpływu na zmianę funkcji tych pomieszczeń, gdyż uniemożliwiają nam to na przykład ujęcia wody czy źródła gazu. Tak więc w kwestii tych pomieszczeń możemy tylko pomyśleć o zmianie rozkładu ( i to także w ograniczonym wymiarze) czy wymianie niektórych elementów. Na pewno nieoceniona będzie tutaj pomoc doświadczonego projektanta wnętrz, który zajmie się nie tylko odpowiednim rozplanowaniem zmian, jakich oczekujemy po remoncie mieszkania w bloku, ale poinformuje nas również których z nich nie będziemy mogli dokonać.

Po drugie – zaplanuj dokładnie zakupy

Jeżeli masz już nakreślony konkretny plan remontu mieszkania w bloku, czas na zrobienie dokładnej listy zakupów. O ile planowane do wymiany meble mamy już zwykle wybrane, to często zapominamy o zakupie odpowiednich materiałów koniecznych do remontu. Dlatego, aby zaoszczędzić czas własny i ekipy remontowej, należy stosownie wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie materiały we właściwej ilości, na przykład klej do płytek ceramicznych. Jeżeli nie mamy pewności co do tego, jaki konkretnie i jaką jego ilość wybrać możemy poprosić o wytyczne w tym względzie firmy remontowej, która będzie przeprowadzała remont mieszkania w bloku. Po otrzymaniu konkretnych wytycznych z listą potrzebnych materiałów i ich wymaganej ilości możemy przystąpić do zakupów. W przypadku tych produktów bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie zakupów w sklepie internetowym, gdzie zwykle możemy liczyć na niższe ceny, a ponadto nie będziemy musieli angażować naszego czasu na transport.

Po trzecie – ustawicznie konsultuj przebieg i postęp prac z firmą remontową

Jest to niezmiernie istotny element, o którym niestety często zapominają Klienci zlecający remont mieszkania w bloku. Należy bowiem pamiętać, że zdarzają się sytuacje, których nie można wcześniej przewidzieć i należy znaleźć inne rozwiązanie. Z tego względu musimy dokładnie orientować się, na jakim etapie są prace związane z remontem mieszkania w bloku, aby móc odpowiednio szybko podjąć decyzję o zmianie koncepcji w momencie zaistnienia takiej potrzeby.