Remont mieszkania – 5 błędów, które najczęściej popełniamy

Remont mieszkania wzbudza zawsze wiele emocji. Warto jednak nad nimi zapanować, aby nie popełnić błędów negatywnie wpływających na funkcjonalność i estetykę wnętrza. Większości pomyłek można uniknąć, starannie planując prace remontowe i wykonując je zgodnie z ustalonymi wcześniej założeniami. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę i jakie są najczęściej popełniane błędy remontowe.

Brak umowy z ekipa remontową

Przeprowadzanie remontów bez podpisywania umowy z ekipą fachowców jest zawsze ryzykowne dla zleceniodawcy – zwłaszcza, jeżeli na remont mieszkania znajdującego się np. we Wrocławiu wybraliśmy firmę, której po prostu nie znamy. Pozorne oszczędności wynikające z omijania wszelkiej dokumentacji (nierzadko wraz z fakturą) mogą zaowocować trudnymi do rozwiązania komplikacjami. Jeżeli po czasie okaże się, że usługi zostały wykonane nieprawidłowo, wyegzekwowanie poprawek czy ewentualnego odszkodowania będzie bardzo trudne

Brak szczegółowych uzgodnień z wykonawcami

Każdy etap remontu wymaga podjęcia wielu decyzji, z których właściciele mieszkania często na początku nie zdają sobie sprawy. Remont mieszkania znajdującego się w większym mieście, np. we Wrocławiu, gwarantuje dostęp do dużej ilości grup remontowych. Nie każda współpraca będzie jednak udana. Wielu fachowców ma tendencję do wybierania rozwiązań dla siebie łatwiejszych (lub tych akurat dostępnych), w przypadku gdy takowe nie zostały ustalone wcześniej ze zleceniodawcą. W konsekwencji dostajemy np. farbę zamiast tynku lub płytki ułożone niezgodnie z naszą wizją. Jak uniknąć takich kłopotliwych sytuacji? Po pierwsze, warto poszukać sprawdzonej i rzetelnej firmy, a niekoniecznie tej oferującej najlepsze pod względem finansowym wykonanie usług. Po drugie, w trakcie rozmów należy postawić nacisk na to, aby podczas każdej wątpliwej kwestii fachowcy kontaktowali się z nami i nie podejmowali decyzji samodzielnie. Pomocne mogą też okazać się zdjęcia z internetu lub katalogów, które możemy zaprezentować ekipie remontowej jako przykład interesującego nas wykonania.

Kupowanie mebli bez planu ich rozmieszczenia

Częstymi błędami podczas wprowadzania wnętrzarskich modyfikacji są również te związane z ułożeniem nowych mebli. Piękne fotele, kanapy czy stoły w sklepowych salonach kuszą designem (a nierzadko i promocyjnymi cenami), co w połączeniu z entuzjazmem towarzyszącym remontowi prowadzi do nieprzemyślanych decyzji. Najpierw kupujemy meble, a dopiero później zastanawiamy się, jak je dokładnie ulokować. Warto pamiętać, że sama ogólna wizja nie wystarcza – zwłaszcza, gdy jest na bieżąco modyfikowana w salonie meblowym . Najpierw dokładnie przemyślmy aranżację, rozplanujmy ją i i zweryfikujmy wymiary, by następnie szukać mebli, które idealnie dopasują się do naszej przestrzeni.

Nieprzemyślane rozmieszczenie gniazdek

Niewłaściwe rozmieszczenie gniazdek oraz ich zbyt mała ilość to problemy dostrzegane zwykle dopiero po wykonanym remoncie. Śmiało można powiedzieć, że kontaktów w mieszkaniu nigdy nie jest za wiele –gdy pomieszczenie jest duże, można ich umieścić nawet kilkanaście. Dzięki temu unikniemy ciągnących się przedłużaczy i odsuwania mebli podczas podłączania nowego sprzętu.

Niewłaściwie dobrane kolory ścian

Barwy ścian mają ogromne znaczenie zarówno dla estetyki wnętrza, jak i samopoczucia właścicieli. Podążanie za modą nie zawsze jest dobrym wyborem – remont mieszkania we Wrocławiu może oznaczać zarówno renowację słabo oświetlonej kawalerki o skromnym metrażu, jak i przestronnego apartamentu wypełnionego słońcem. Podążając za tym przykładem, w niewielkim i ciemnym wnętrzu lepiej postawić na jasne barwy, dodatkowo rozświetlające i powiększające przestrzeń, nawet jeżeli w internecie zachwycają nas projekty, w których dominuje grafit. Dobierając barwy kierujmy się nie tylko własnymi upodobaniami , ale również charakterystyką mieszkania.