Remont łazienki – jak się przygotować?

Remont łazienki powinien być dobrze zaplanowany, tak aby ograniczyć występowanie błędów, opóźnień i wynikającego z nich niepotrzebnego stresu. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, jak przygotować się do remontu łazienki.

Projekt nowej łazienki w oparciu o potrzeby

Podczas planowania remontu łazienki należy ustalić wymagania i preferencje poszczególnych domowników. Jeśli posiadamy dużo kosmetyków czy detergentów, najlepiej zdecydować się na pojemną szafkę zamiast półki nad umywalką. Co więcej – jeśli łazienka powinna być przystosowana dla osób starszych lub niepełnosprawnych, najlepiej od razu uwzględnić w projekcie miejsce na poręcze lub inne wymagane udogodnienia.

Wygląd nowej łazienki

Również wygląd łazienki po remoncie warto dokładnie omówić z partnerem lub innymi domownikami. Jeśli okaże się, iż preferujemy wannę zamiast prysznica – trzeba będzie uwzględnić w harmonogramie czas na dodatkowe prace. Remont to też świetna okazja, aby uczynić łazienkę nieco bardziej nowoczesną, a także w przemyślany sposób podkreślić zalety i ukryć wady pomieszczenia. Niewielka łazienka optycznie zyska na wielkości, jeśli jej wygląd będzie utrzymany w jasnych kolorach. Z kolei w większej łazience można rozważyć wstawienie ścianki działowej pomiędzy częścią kąpielową, a toaletą i umywalką.

Zamówienie specjalistów i zakup produktów

Nie należy zwlekać z zamówieniem specjalistów, którzy zajmą się naszym remontem. Warto pamiętać, iż czas oczekiwania na niektórych fachowców może sięgać kilku miesięcy, a jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym przeprowadzeniu remontu łazienki, wszystkie prace powinny być zsynchronizowane. Podobnie wygląda sytuacja z zakupem armatury czy materiałów budowlanych do łazienki – szczególnie, jeśli mamy przygotowaną listę zakupów. Na dostawę niektórych produktów czasami trzeba poczekać (w zależności od aktualnych stanów magazynowych). Najlepiej zatem zrobić zakupy jak najwcześniej przed planowanym remontem – mamy wtedy pewność, że wszystko jest gotowe.