Remont kuchni – jak się przygotować?

Kuchnia to serce wielu domów. Gruntowny remont pomieszczenia, które służy do przygotowywania i spożywania posiłków, jest dużym wyzwaniem. Niedogodności związanych z brakiem mebli i odłączonego AGD nie da się uniknąć, ale odnawianie kuchni nie musi wiązać się z totalną dezorganizacją codziennego życia. I choć jest to przedsięwzięcie kosztowne, przemyślany projekt może zapobiec niepotrzebnemu drenażowi portfela. Jak przygotować się do remontu?

Przemyślany projekt to połowa sukcesu

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac i ustaleń określ budżet, którym dysponujesz. Jeżeli jest on dość ograniczony, przyjrzyj się dokładnie wszystkim elementom swojej kuchni. Czy zrywanie płytek ze ścian jest konieczne? A może warto je po prostu odnowić przy pomocy specjalnej farby? Podobnie z frontami mebli – jeżeli nie są bardzo zniszczone, zwykłe przemalowanie i nowe uchwyty potrafią zdziałać cuda. Równie istotną kwestią jest funkcjonalność pomieszczenia. Prawidłowy układ kuchni powinien opierać się o tzw. trójkąt roboczy, czyli przestrzeń pomiędzy kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem. Co więcej, pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem powinien znajdować się blat roboczy. Jeżeli dotychczasowa zabudowa nie spełnia tych wymagań, rozważ zmianę układu, bo odpowiednie ustawienie mebli i AGD czyni przygotowywanie posiłków szybszym i przyjemniejszym.

Skonfrontuj marzenia z rzeczywistością

Nie zawsze to, co pięknie wygląda na zdjęciach, sprawdza się w rzeczywistości. Remont kuchni jest inwestycją na lata, dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji. To, co modne, nie zawsze jest praktyczne. Porozmawiaj ze znajomymi, pooglądaj ich kuchnie i zapytaj, czy są zadowoleni z poszczególnych rozwiązań. Wycieczki do rozmaitych sklepów meblowych to również ogromna dawka wiedzy i inspiracji. Gotowa zabudowa do samodzielnego złożenia jest zwykle mniej trwała, niż robiona na wymiar przez stolarza, ale za to kosztuje dużo mniej. Przyjrzyj się oferowanym meblom. Oceń cichość domyku szuflad, solidność półek i precyzję wykonania poszczególnych elementów.

Opróżnianie pomieszczenia

Po znalezieniu wykonawcy i umówieniu się na konkretny termin remontu, zarezerwuj sobie wolny dzień na opróżnienie kuchni. Przygotuj duże kartony, do których spakujesz talerze, garnki, sztućce i inne rzeczy zalegające w szafkach. Warto również zarezerwować miejsce do tymczasowego przygotowywania kanapek lub herbaty, a także postawienie ociekacza do naczyń, które prawdopodobnie trzeba będzie myć w umywalce. Te z pozoru błahe sprawy, potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie – zaplanuj je z głową.