Jaka podłoga najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu?

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych przy urządzaniu mieszkania jest wybór podłogi. Ten element rzadko kiedy jest zmieniany, a ma niebagatelny wpływ na wystrój całego wnętrza. A zatem przed położeniem posadzki naprawdę zastanówmy się czy dana propozycja będzie tą odpowiednią.

Trwałość na lata

Wybierając podłogę do mieszkania musimy podjąć decyzję nie tylko co do wyglądu materiału (o tym napiszemy szerzej poniżej), ale i jego trwałości. W miejscach intensywnie eksploatowanych i narażonych na działanie szkodliwych czynników rozsądek podpowiada, by kłaść naturalny kamień, beton albo różnego rodzaju płytki ceramiczne. Raczej nie poleca się zakładać drewnianych desek bądź paneli, które mają mniejszą odporność na ścieranie.

Podłoga pasująca do mieszkania

W modnych ostatnimi czasy wnętrzach rustykalnych i skandynawskich doskonale sprawdzą się kamień, deski oraz imitujące drewno panele. Do aranżacji industrialnych lepiej pasuje beton. W mieszkaniach w stylu glamour często kładzie się elegancki parkiet, a w luksusowych apartamentach marmur. Pamiętajmy: duże wzory, ciemne kolory, naprzemiennie ze sobą ułożone kontrastowe elementy optycznie pomniejszą pomieszczenie. Jasne barwy oraz długie panele, deski bądź płytki dadzą wrażenie powiększenia przestrzeni. By niewielkie mieszkanie wydawało się większe, warto położyć taką samą posadzkę we wszystkich pokojach.

Deski oraz parkiet

Drewno prezentuje się na podłodze nad wyraz szlachetnie, ociepla wnętrze – i nie chodzi tu tylko o tworzenie przytulnego nastoju, ale również o właściwości izolacyjne – a przy odpowiedniej konserwacji może wiernie służyć przez wiele lat. Niestety zarówno deski, jak i parkiet są dość drogie, mało odporne na wilgoć i dość łatwo je uszkodzić, a poza tym wymagają regularnej pielęgnacji. Plusem podłóg drewnianych jest możliwość ich szybkiej naprawy.

Panele laminowane i winylowe

Łatwe w montażu, przeznaczone do różnych pomieszczeń, o wielu klasach ścieralności – panele podłogowe to ciekawa alternatywa dla klasycznego drewna. Ostatnimi czasy stają się najpopularniejszym rodzajem materiału stosowanego do wykończenia posadzki w mieszkaniach. Ich niekwestionowaną zaletą jest ogromny wybór wzorów. Wady? Nawet najlepsze panele mają ograniczoną trwałość i po jakimś czasie muszą zostać wymienione.

Kamień, gres, a może beton?

Naturalny kamień oraz płytki ceramiczne są bez wątpienia trwałe. W zależności od stylistyki mieszkania można zastosować łupek, wapień, granit, marmur, gres czy terakotę. Każde z tych rozwiązań zagwarantuje oryginalny efekt, jednak warto pamiętać, że zarówno kamień, jak i płytki są zimne w kontakcie ze skórą. To samo można powiedzieć o betonowej podłodze będącej obecnie hitem w aranżacji wnętrz. Można ją wykonać z pomocą gotowych płyt, wylewki, a dodatkowo wypolerować lub wykończyć kolorową powłoką z żywicy. By jednak pięknie się prezentowała, musi zostać fachowo położona.