Jak wybrać schody?

W dużej mierze zależy to od stylu, jaki będzie panować wewnątrz budynku. Schody w domu jednorodzinnym to jednak zupełnie inna konstrukcja i inne możliwości, jeśli wykonane zostały z żelbetu już na etapie budowy lub przygotowany został jedynie odpowiedniej wielkości otwór w stropie.

Jakie rozwiązania są obecnie dostępne i na co warto się zdecydować, aranżując piętrowy dom jednorodzinny?

Jakie schody do domu – rozwiązania samonośne

W tym przypadku należy pamiętać, że stanowią one najczęściej element salonu. Schody wewnętrzne w domu w zabudowie jednorodzinnej powinny więc tak wyglądać, by współgrały z resztą aranżacji. Także sam układ przestrzeni na parterze oraz dostępna ilość miejsca będzie determinować ich formę.

Konstrukcja w układzie zabiegowym, szczególnie modele wstęgowe oraz okrągłe i kręcone montowane na słupie centralnym, zajmie prawdopodobnie mniejszą przestrzeń. Z drugiej strony, jeśli wewnątrz możliwy jest układ prosty, pozwoli on lepiej wykorzystać wnękę powstałą pod stopniami.

Po wybraniu układu, to jaki zastosujemy rodzaj konstrukcji i jaki kształt będą miały stopnie czy też balustrada i czy w ogóle ją zastosujemy, zależy już wyłącznie od naszego gustu. Wybierać możemy spośród modeli dywanowych, półkowych, a także bardziej klasycznych projektów.

Co na schody wewnętrzne z betonu?

Mogłoby się wydawać, że w przypadku schodów w domu jednorodzinnym wylanych z żelbetu wybór ograniczy się wyłącznie do płytek lub drewna. Nic bardzie mylnego. Również ten wariant daje nam szereg praktycznych i atrakcyjnych wizualnie rozwiązań dla budownictwa jednorodzinnego.

Drewniane pokrycie stopni i podstopni czy też okładziny z płytek ceramicznych to oczywiście najpopularniejsze opcje, które gwarantują elegancki wygląd i wieloletnią eksploatację. Bardziej ekskluzywnym rozwiązaniem będzie natomiast okładzina z kamienia, czy też nieco tańsze, ale coraz modniejsze lastryko. Ciekawy efekt wizualny, szczególnie, gdy wewnątrz planujemy styl industrialny, będzie wykończenie stopni i podstopni mikrocementem.