Jak tanio przeprowadzić remont mieszkania?

Szykujesz się do remontu mieszkania we Wrocławiu lub innym polskim mieście? Przygotowania zaczynasz pewnie od sprawdzenia cen na forach i stronach firm. Być może zastanawiasz się, czy remontu nie da się zrobić taniej. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik z którego dowiesz się, czego należy unikać a na co zwracać szczególną uwagę.

Remont po znajomości? Uważaj

Wyobraź sobie, że planujesz remont. Sprawdzasz ceny remontów mieszkań we Wrocławiu czy Warszawie. Pojawia się jednak krewny czy znajomy, który twierdzi, że może to zrobić znacznie taniej lub zna kogoś, kto zajmuje się remontami – i to bez żadnych formalności. Prosta transakcja: gotówka z ręki do ręki. Szybko jednak pojawiają się problemy. Remont mieszkania miał się zakończyć w miesiąc, a ciągnie się już pół roku. Właściciel mieszkania ma wątpliwości co do rozliczenia, ale nie chce psuć atmosfery, więc boi się o to zapytać. Poza tym, gdy nie ma umowy, to trudno konkretnie rozmawiać o pieniądzach. Jeden z członków ekipy nie wywiązał się ze swoich obowiązków, ale nie można go pociągnąć do odpowiedzialności, bo nie ma ku temu podstaw prawnych.

Właśnie po takich przeżyciach większość osób stwierdza, że remont mieszkania lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie. Zdarza się, że przy pierwszym nieporozumieniu brak umowy, w której wyszczególniony byłby zakres prac, mocno mści się na oszczędnym właścicielu mieszkania. Podobnie dzieje się w przypadku braku faktury za wykonane prace, bardzo trudno wówczas zareklamować usługę – dlatego korzystanie z usług legalnej firmy to podstawa.

Zróżnicowana cena usług remontowych

Wrocław, Warszawa czy Kraków to polskie miasta, w których ceny remontu mogą wydawać się wyższe niż w innych miejscowościach. Można jednak je znacząco obniżyć. Po pierwsze, warto szukać tanich materiałów. Dziś to proste dzięki internetowi. Sprawdź, czy wybranych płytek nie ma gdzieś w promocji. Szukaj sklepów, które przy zakupach hurtowych udzielają rabatu. Zapytaj wybraną ekipę o to, czy nie posiada ona rabatu w hurtowni budowlanej. Możesz też zaoszczędzić na kosztach robocizny. Tu jednak zachowaj ostrożność i nigdy nie oszczędzaj poprzez unikanie opodatkowania prac czy zatrudnianie nielegalnie obcokrajowców. Sprawdź ceny w kilku ekipach oferujących remonty mieszkań i porównaj je ze sobą. W każdym przypadku zweryfikuj jaki jest zakres prac i czy ewentualne poprawki mieszczą się w cenie. Dopytaj też o terminy – być może jedna z ekip jest tańsza, ale dwa razy wolniejsza. Warto o tym wiedzieć, zanim podpiszesz umowę.

Ważna umowa gwarancją sukcesu

Posiadając ważną, podpisaną przez obie strony umowę, zyskujesz niezwykle istotny dokument, który może stać się podstawą do wyciągnięcia konsekwencji w przypadku nieterminowego wykonania prac bądź innych problemów. Mimo wszystko, przed podpisanie umowy, warto zweryfikować funkcjonujące na rynku firmy i wybrać tę najlepszą. Szeroki wachlarz usług remontowych, a także fachową pomoc wykwalifikowanych pracowników, oferuje m.in. firma CONSISTO.