Jak dobrać odpowiednie materiały wykończeniowe wnętrz?

Urządzając nowe mieszkanie czy dom lub przeprowadzając remont niezmiernie istotną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę są materiały wykończeniowe wnętrz. To one nadają ostateczny „szlif” i wpływają na ogólny wygląd i estetykę pomieszczenia.

Jak zatem wybrać właściwe materiały wykończeniowe wnętrz?

Po pierwsze musimy określić budżet, jakim dysponujemy. Trzeba jednak zaznaczyć, że na materiałach wykończeniowych wnętrz nie powinniśmy zbytnio oszczędzać. Ich jakość będzie miała bowiem nie tylko oddziaływanie na estetykę pomieszczenia, ale również znacząco wpłynie na trwałość poszczególnych elementów. Dlatego warto na początku zrezygnować z innych elementów, na przykład zakupu drogich designerskich krzeseł, a te środki przesunąć właśnie na wysokiej jakości materiały wykończeniowe wnętrz.

Przy wyborze materiałów wykończeniowych wnętrz stawiaj na jakość i łatwość dalszej eksploatacji

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że jakość płytek ceramicznych czy podłogi wpływa znacząco na ich trwałość i to, jak długo będą mogły nam służyć. Przy takich stałych elementach, które będą używane przez kolejnych kilka lat nie warto oszczędzać. Jeżeli wybierzesz bowiem najtańsze panele podłogowe z niską klasą ścieralności, musisz liczyć się z tym, że nawet po roku od remontu podłoga może nosić bardzo wyraźne ślady zużycia, co obniża znacząco estetykę całego pomieszczenia. Dlatego do pomieszczeń, z których często korzystamy, należy dobrać podłogę, która wytrzyma bez szwanku intensywną eksploatację. Jeżeli natomiast chodzi o płytki ceramiczne na ściany również ważna jest ich faktura. Jeżeli na przykład do kuchni wybierzemy płytki o porowatej powierzchni musimy liczyć się z tym, że będą bardzo trudne w utrzymaniu odpowiedniej czystości. Kuchnia jest bowiem specyficznym pomieszczeniem, gdzie mamy do czynienia z tłustymi osadami, które bardzo łatwo osiadają na każdej nieregularnej powierzchni, a co za tym idzie są niezmiernie trudne do usunięcia.

Co zrobić, gdy nie wiesz jakie materiały wykończeniowe wnętrz wybrać?

Jeżeli będziesz mieć problem z doborem odpowiednich materiałów wykończeniowych wnętrz zawsze możesz skonsultować tę kwestię z projektantem danego wnętrza czy pracownikami firmy remontowej przeprowadzającej prace. Bazując na ich doświadczeniu na pewno dokonasz wyboru adekwatnego do Twojego budżetu i oczekiwanego efektu końcowego.

Ile kosztują materiały wykończeniowe wnętrz?

Ostateczny koszt uzależniony jest oczywiście od konkretnych produktów, na które się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że na materiałach wykończeniowych wnętrz nie powinieneś zbytnio oszczędzać, gdyż jak mawiają „skąpy dwa razy traci”. Warto więc wydać nieco większą kwotę aby efektami móc cieszyć się dłużej.