Generalny remont, czy nowe mieszkanie „Pod klucz”?

Jeśli planujesz zakup mieszkania z pewnością nie raz zastanawiałeś się, czy lepsze będzie używane mieszkanie do remontu, czy może nowe, wykończone mieszkanie “pod klucz”. O ile mieszkanie z rynku wtórnego będzie tańsze niż nowe, to koszty remontu mogą wyglądać różnie. W tym artykule omawiamy korzyści każdego z tych rozwiązań, tak aby pomóc w wyborze lepszego wariantu.

Szacuje się, że tylko ok. 15% kupujących mieszkanie wybiera wariant “pod klucz”. Ograniczenie kosztów często wymusza na nabywcy wybór najtańszej możliwej opcji – co niestety może wiązać się z wysokimi kosztami remontu.

Nowe mieszkanie “pod klucz” – dlaczego warto?

Wybór mieszkania “pod klucz” to przede wszystkim wygoda. Większość prac związanych z wykończeniem mieszkania mamy z głowy, pozostaje jedynie je umeblować wg naszych preferencji. Co więcej, wybór nowego mieszkania to gwarancja, iż instalacje oraz ogólny stan mieszkania są w najlepszym porządku i nie ponosimy żadnych kosztów związanych z “ukrytymi” usterkami. Należy jednak liczyć się z tym, iż koszt zakupu takiego mieszkania będzie wyższy, niż w przypadku mieszkania używanego. Podsumowując: nowe mieszkanie to świetna opcja dla każdego, kto nie chce przeznaczać czasu i energii na dodatkowe prace remontowe.

Generalny remont używanego mieszkania – zalety i wady

Z kolei wybór mieszkania używanego to oszczędność… ale kosztem dodatkowej pracy.

Jeśli:

  • mieszkanie jest w relatywnie dobrym stanie,
  • masz możliwość, aby wykonać część robocizny samodzielnie,
  • a w przypadku ekipy remontowej jesteś w stanie nadzorować ich pracę,

to mieszkanie do remontu może być dla Ciebie dużo lepszą opcją. Może wyjść ono korzystniej finansowo, wymaga jednak pracy, wysiłku i cierpliwości. Jeśli jesteś jedną z osób, dla których samodzielne wykonanie remontu to przede wszystkim satysfakcja z własnej pracy, a przy tym chcesz zaoszczędzić na zakupie mieszkania – generalny remont to opcja dla Ciebie.