Czy warto remontować mieszkanie w starym budynku?

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym może stanowić dobrą okazję, pod warunkiem, że nie wymaga poświęcania dużych nakładów finansowych na wymianę instalacji czy przystosowanie pomieszczeń do użytku. W przypadku remontu mieszkania, znajdującego się w starym budownictwie zazwyczaj należy liczyć się ze sporymi kosztami. Czas robi bowiem swoje, a żeliwne rury kanalizacyjne znajdujące się jeszcze w wielu blokach są często w złym stanie.

Kiedy inwestować w odnowienie nieruchomości?

Remonty mieszkań w starych budynkach nie zawsze muszą jednak kosztować krocie. Może się bowiem okazać, że stare instalacje zostały dopiero co wymienione odgórnym zarządzeniem spółdzielni mieszkaniowej lub właściciel nieruchomości sam wymieniał je kilka lat temu. Wówczas można będzie uniknąć sporej części wydatków i inwestycja bardziej się opłaci. Aby upewnić się, że żadne usterki nie zaskoczą Cię już po zakupie, najlepiej wcześniej obejrzeć nieruchomość w towarzystwie specjalisty. On oceni jej stan w rzeczowy sposób.

Poza tym na to, czy warto wykonać remont, wpływają także inne czynniki. Jeśli nieruchomość stanowi spadek po zmarłym członku rodziny, może się okazać, że zamiast ją sprzedawać, korzystniej będzie ją odnowić. Po zakończeniu wszystkich prac przeznaczysz lokal na wynajem lub sam się do niego przeprowadzisz. Warto pamiętać, że często w grę wchodzi więcej zmiennych niż tylko koszty remontu mieszkania. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby przyszły dom znajdował się w konkretnej okolicy, to prawdopodobnie będziesz w stanie przymknąć oko na niektóre wydatki. Podobnie będzie w przypadku innych ważnych dla Ciebie wymagań.

Własne działania remontowe

Kwestia opłacalności zależy także od tego, jaką część prac jesteś w stanie wykonać samemu. Czynności takie, jak zrywanie tapet, gipsowanie czy malowanie można przeprowadzić samodzielnie i dzięki temu oszczędzić na kosztach remontu mieszkania. Z kolei do działań, które musi wykonać profesjonalista, najlepiej zatrudnić jedną, sprawdzoną firmę. Łatwiej będzie wówczas nadzorować pracę fachowców, a dzięki zleceniu kompleksowej realizacji być może uda się uzyskać bardziej korzystną ofertę.